Nie mów do mnie TERAZ!

Czasem też tak mam. Najchętniej odcięłabym się od całego świata, wyłączyła telefon na 24h, udawała, że mnie nie ma w domu. Schowałabym się w sypialni, włożyła głowę pod poduszkę, by uciec od hałasów, by w końcu usłyszeć własne myśli, by odpocząć. Bo są dni, gdy jedyne, co mam siłę powiedzieć, to: nie mów do mnie teraz! Czasem mam dość ludzi, czasem bardziej od kolejnej kawy, kolejnego zlecenia czy kolejnego odcinka serialu potrzebuję wyciszenia, spokoju. 

Mam tak raz na jakiś czas. Nie zawsze. Nie codziennie. 

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że potrzebę ciszy osoby z autyzmem czują CODZIENNIE. Dzień w dzień o tym marzą. Dzień w dzień szukają ukojenia. 

Nie ignoruj!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. To może oznaczać, że w Polsce żyje 400 000 osób ze spektrum.

Autyzm nie dotyczy tylko osoby zdiagnozowanej. Ale też każdej, która ma z nią relację. Dotyczy to mamy i taty, rodzeństwa, dziadków, pedagogów i terapeutów, opiekunów i sąsiadów. Szacuje się, że osób związanych autyzmem jest nawet 3 mln. 

1 na 100 dzieci doświadczy autyzmu. Rozejrzyj się…

Nie możesz sobie tego wyobrazićMożesz! 

Z czym kojarzy Ci się autyzm? Jaka jest osoba z autyzmem? 

Dwa lata temu zapytałam Dziewczyny z grupy ,,Zaczynam od nowa’’, z czym kojarzy im się autyzm. Może Tobie kojarzy się z tym samym?

Autyzm kojarzy się z:

 • wycofaniem z życia społecznego
 • skupieniem 
 • życiem we własnym świecie
 • specjalizowaniem się w jednej – często informatycznej – dziedzinie
 • zaburzeniami integracji sensorycznej
 • brakiem kontaktu wzrokowego
 • nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne
 • odizolowaniem
 • niechęcią do zmian
 • wykluczeniem
 • izolacją
 • nie nawiązywaniem relacji
 • inteligencją
 • problemami z mową
 • innością
 • niepełnosprawnością
 • samotnością 

A jakie są fakty i jaka jest rzeczywistość osób z autyzmem możecie dowiedzieć się na stronie kampanii Polska na niebiesko (www.polskananiebiesko.pl), gdzie m.in. swoje historie publikują osoby z autyzmem i ich bliscy

Dzień dobry, nie mów do mnie teraz.

Nie mów do mnie teraz, że ten temat Cię nie interesuje. Albo, że nie ma o czym mówić. 

Nie mów do mnie teraz, że są większe tragedie i że ludzie od tego nie umierają.

Nie mów do mnie teraz, że są od tego organizacje. Albo że nie wiesz, co zrobić.

Może nie możemy zrobić za wiele, ale możemy o tym rozmawiać. Pytać o dzielić się wątpliwościami. Możemy nie odwracać wzroku i być czułymi na potrzeby innych. Nawet, jeśli boimy się słów, możemy wesprzeć, zrobić przelew, przekazać 1% swojego podatku, udostępnić link czy założyć na rękę opaskę…

Tak, to też dużo. 

Mój P. od roku nosi na nadgarstku opaskę Fundacji JIM z napisem ,,Wszyscy jesteśmy nienormalni’’, którą dostałam w ramach zeszłorocznej kampanii Fundacji JIM ,,POLSKA NA NIEBIESKO’’. I choć nie rozmawiamy o autyzmie i nie musimy mierzyć się z tym tematem na co dzień – akceptujemy, nie uciekamy.

Z wdzięcznością, że to nie my czujemy dzień w dzień dyskomfort spowodowany po prostu byciem. Z wdzięcznością, że jesteśmy wrażliwi, ale nie nadwrażliwi. 

Autyzm 400 000

Autyzm 400 000 to tegoroczne hasło działań Fundacji JIM. Mocne, prawda?

Według wyliczeń, w Polsce żyje 400 000 dzieci z różnym spektrum autyzmu. A to znaczy, ze ten temat dotyczy każdego z nas – w mniejszym lub większym stopniu, ale dotyczy. Zauważmy to! 

Działania Fundacji JIM skupiają się na kompleksowej terapii dzieciaków. Dzięki terapii mają one m.in. szanse radzić się z nadwrażliwością na dźwięki. Zapanować nad paniką, gdy słyszą klaksony aut czy komunikaty w pociągu. Takie głośne dźwięki powodują prawdziwy ból. Nie umiesz sobie tego wyobrazić. To dobrze, jesteś szczęściarą. 

Doceń to i pomóż. Osoby z autyzmem potrzebują naszej wrażliwości, cierpliwości, uwagi i wsparcia – także tego finansowego. 

2 kwietnia jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. 

W ten dzień założę opaskę z napisem ,,Nie mów do mnie teraz’’ i zrobię przelew na konto Fundacji JIM. 

To będzie mój mały wkład w terapię dla osób z autyzmem. 

1 komentarz

 1. Dziękuje, jako mama dwóch cudownych autystow. Dziekuje,ze pomagasz, starasz się zrozumiec. Trochę po czasie ,( wlasnie odkrylam blog i czytam jednym tchem) ale co tam, szczere dziękuje !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *