Cytaty o miłości – najpiękniejsze cytaty poetów i pisarzy

Każdy o miłości mówi inaczej, ale zazwyczaj jest to prawda. Taką właśnie prawdę dla Was zebrałam – oto najpiękniejsze cytaty o miłości. 

Dużo emocji się kryje za tymi słowami. Cytaty o miłości z tego wpisu to tylko mały kawałek. Sami moglibyśmy napisać drugie tyle… Zapisywałam te fragmenty od dłuższego czasu, są jednymi z moich ulubionych. Tych o miłości, oczywiście.

Oto najpiękniejsze cytaty o miłości <3

 

Na naszej planecie żyje pięć miliardów ludzi, tymczasem człowiek zakochuje się w jakiejś jednej osobie i nie wiadomo dlaczego, nie chce jej zmieniać na żadną inną.
[Jostein Gaarder]

Kochać kogoś, to jak wprowadzić się do nowego domu. Na początku człowiek zachwyca się tym, co nowe, każdego ranka się dziwi, że to należy do niego, jakby się bał, że w każdej chwili ktoś może wpaść przez drzwi i powiedzieć, że zaszła pomyłka, że wcale nam nie przysługuje takie piękne mieszkanie. Ale z biegiem lat fasada niszczeje, tu i ówdzie drewno pęka i już kocha się ten dom nie za to, jaki jest doskonały, tylko raczej dlatego, że nie jest. Człowiek uczy się jego wszystkich kątów i zakamarków. Jak otwierać drzwi, żeby klucz nie blokował się w zamku, kiedy jest zimno na dworze. Które deski w podłodze się uginają, kiedy się po nich stąpa, i jak otwierać drzwi szafy, żeby nie skrzypiały. To właśnie to, te wszystkie małe tajemnice sprawiają, że to naprawdę jest twój dom.
[Fredrik Backman]

Wiesz, z moją mamą zgadzam się w niewielu, bardzo niewielu sprawach, ale kiedyś powiedziała jedną niesłychanie mądrą rzecz:
Jeśli dwoje ludzi ma być ze sobą, to stanie się tak niezależnie od wszystkiego. A jeśli gdzieś zapisane jest, że nie są dla siebie przeznaczeni, to cokolwiek by się robiło, prędzej czy później się taki związek rozpadnie. Wynika z tego, że nie powinniśmy próbować zawracać kijem Wisły, tylko czasem dać się porwać nurtowi wydarzeń. Co ma być, to będzie. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego sobie w życiu ułożyć i zaplanować.
[Jakub Małecki „W odbiciu”]

Dopiero w tym samochodzie zdałam sobie sprawę, że w bliskości zupełnie nie o to chodzi. Nie chodzi o to, by na Fejsie ustawić status związku i wyznawać sobie miłość publicznie. Nie chodzi o to, by na siłę za rękę chodzić przez pół miasta, całować się w tramwaju i obserwować kątem oka zdegustowane miny starszych pań. Te zabawy zupełnie mi nie pasowały. Ja potrzebowałam mężczyzny. Mężczyzny, który będzie wspierał, popychał do przodu, a gdy upadnę, podniesie z ziemi. I taki mężczyzna siedział właśnie obok mnie…”
[Magdalena Witkiewicz, ,,Pierwsza na liście”]

Boję się, że Ty wcale tego moje kochania nie czujesz, bo nie przejawia się ono w żadnej formie dbania o Ciebie. Chciałabym jednak, żebyś pamiętał, że ja o siebie też przecież nie dbam. Jestem czasem dla Ciebie nieczuła, ale ja i dla siebie jestem nieczuła. Zwłaszcza w drobiazgach. Nie zrobię Ci śniadania, ale wiesz – ja i sobie nie zrobię śniadania.
[Agnieszka Osiecka]

Miłość jest wtedy, kiedy trzeżwy czy pijany dzwonisz do tej samej kobiety.
[Janusz Leon Wiśniewski]

Każdy potrzebuje kogoś, kto będzie o niego walczył. Bez względu na wszystko i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Kogoś, kto najbardziej na świecie będzie po prostu chciał być obok.
[Charlotte Nieszyn Jasińska]

Tęsknie do Ciebie przez stół, przy którym siedzimy, tęsknię z fotela na fotel obok, w teatrze czy kinie, tęsknię (…), na szerokość kołdry, która okrywa nas oboje, też potrafię tęsknić do Ciebie – przez drzwi łazienki, w której się kąpiesz, i przez schody, po których idziesz do mnie, i przez naskórek mój, szczelnie przywarty do Twojego… Ale jak nazwać to, co odczuwam w Warszawie, kiedy Ty jesteś w Londynie? Też – tęsknotą? Oj, ubożuchny jest ten słowniczek, który mamy do dyspozycji.
[Agnieszka Osiecka]

Cytaty o miłości

Szukasz innych cytatów o miłości?

Oto 100 cytatów motywacyjnych = 100 cytatów mądrych kobiet. 

Cytaty z Kubusia Puchatka

 

Rozumiem, że można kogoś uwieść i zawieść, można się z kimś rozwieść, można kogoś porzucić, ale nie wolno go uszkadzać. Takie przestępstwa powinny być karane z całą surowością prawa. Jeżeli na paczkach ze szkłem pisze się ‘Uwaga: szkło’, to czemuż na paczce, w której mieści się nasze serce, nie miałoby być napisu: ‘Uwaga: drugi człowiek’?
[Agnieszka Osiecka]

Miałem szaloną ochotę na Twoje towarzystwo bez względu na wszelkie erotyczne objawy.
[Stanisław Ignacy Witkiewicz, ,,Listy do żony”]

Przestań pieprzyć. Jak mężczyzna kocha kobietę, to o nią walczy. Dostojewski to napisał.
[Janusz Głowacki]

– Jak mam go znaleźć?
– Musisz poczekać, aż on cię znajdzie.
[Jude Deveraux]

– Stara się pan kogoś za bardzo nie pokochać?
– Właśnie. Akurat w tej chwili się staram.
– Dlaczego?
– Z bardzo prostej przyczyny. Bo jeśli się kogoś za bardzo pokocha, człowiek staje się nieszczęśliwy. Strasznie cierpi. Moje serce może tego nie znieść, więc jak mogę, staram się jej nie pokochać.
[Haruki Murakami ,,Mężczyźni bez kobiet”]

W miłości trzeba też bardzo, bardzo lubić przebywać w pobliżu, mieć potrzebę zarówno rozmawiać jak i milczeć, cieszyć się samą tylko obecnością kochanej osoby, tym, że jest w drugim pokoju i robi coś, co ją zajmuje, mieć ochotę podejść i ucałować w czubek głowy po drodze do kuchni po szklankę wody. Wyjść, wyjechać, oderwać się, pobyć gdzie indziej i z innymi ludźmi, a potem wrócić, bo mieć do kogo powracać jest jedną z najcudowniejszych rzeczą na świecie, której nauczyliśmy się w dzieciństwie i która czyni nasze życie bezpiecznym.
[Piotr Kuśmierek]

Nie próbuj kochać za dwoje. Nie myśl: To nic, że on kocha trochę mniej – za to ja kocham trochę więcej. Kiedyś to w końcu się wyrówna, on w końcu nauczy się kochać tak mocno jak ja. Nie rób tego, droga nieznana przyjaciółko, która teraz może po raz pierwszy zastanawiasz się nad strategią miłości. Nie rób tego, nawet nie próbuj, bo to się nie sprawdza nigdy.
[Roma Ligocka ,,Radość życia”]

Cytaty o miłości

Kiedyś często zastanawiałam się czym różni się miłość od zakochania. Teraz już wiem. Jeśli się zakochasz i uczucie jest prawdziwe – przeksztalca się w miłość. A prawdziwej miłości zawsze towarzyszy zakochanie, które często pojawia się i znika, powraca w mniej lub bardziej szalonej formie. Miłość trwa cały czas. Motyle w brzuchu pojawiają się i odlatują, czasem porywają nas do nieba a czasem jedynie fenyloetyloamina buzuje w synapsach dając słodki stan upojenia. Jedną z piękniejszych rzeczy w miłości jest to, że w człowieku, którego zna się od lat, można zakochać się każdego dnia. Na nowo.
[Aleksandra Steć, ,,Moja dusza pachnie Tobą”]

Głodnym miłości ludziom wystarczy drobny, przelotny gest, by mogli to uznać za coś znaczącego.
[Katarzyna Wołyniec]

Niektórym ludziom jest pisane się spotkać. Niezależnie od tego, gdzie się znajdują czy dokąd się wybierają, któregoś dnia na siebie wpadną.
[Claudie Gallay]

Przecież o to właśnie w życiu chodzi. Nie o wakacje, kolacje w knajpach i pragnienie posiadania więcej rzeczy, ale o to, by napić się razem herbaty i przytulić po długim dniu. Chodzi o wybaczanie i zapominanie, ulgowe traktowanie. A także o uczciwość, prawdę i zaufanie, o stworzenie bezpiecznego, ciepłego schronienia dla tych, których się kocha.
[Alex Marwood]

Kochać to znaczy wziąć w objęcia i przetrwać wiele końców i wiele początków.
[C.P. Estes]

Miłość to kawał drania. Ma w nosie nasze plany. Nigdy nie przychodzi w wygodnym momencie. Zjawia się nieproszona i każe ci czuć, czy ci się to podoba czy nie. I nawet kiedy wiesz, że powinnaś przestać kogoś kochać, dalej cię trzyma.
[Leisa Rayven, „Złe Serce”]

Podkochuję się w Tobie powoli, ale za to systematycznie.
[Stanisław Ignacy Witkiewicz]

Cytaty o miłości

Jedną z najważniejszych radości, jaką daje zakochanie się ze wzajemnością, jest poczucie, że zostało się wybranym przez najbardziej niezwykłą osobę na świecie.
[Gretchen Rubin]

Jestem tym niezdarnym człowiekiem, który zawsze kocha, kocha, kocha. I nigdy nie odchodzi.
[Frida Kahlo]

Potrzebuję kogoś, kto się nie podda. Potrzebuję kogoś, kto nie pozwoli mi martwić się o jutro, kogoś, kto każdego wieczoru będzie zapewniał mnie, że rano nadal będzie obok i zawsze dotrzyma słowa. Kogoś, kto będzie chciał być nawet wtedy, kiedy sama siebie nie będę mogła znieść. Wszystko, czego potrzebuję, to obecność. Poczucie bezpieczeństwa, że ten, którego kocham, nie zniknie nagle, niezapowiedzianie, bez słowa. Wyobrażasz sobie, jak wspaniałe muszą być noce, kiedy zasypiasz z pewnością, że już nic złego nie może się stać?
[Marta Kostrzyńska]

I teraz patrzę na Ciebie, a Ty pytasz, czy nadal mnie obchodzisz, jakbym mógł przestać Cię kochać. Jakbym mógł zrezygnować z tego, co czyni mnie silniejszym niż kiedykolwiek. Nigdy nie odważyłem się dać z siebie dużo innej osobie (…) ale odkąd się poznaliśmy, cały należę do Ciebie. I będę należał jeśli mnie zechcesz.
[Cassandra Clare]

Chciałbym mieć kobietę, z którą bym się mógł wygłupiać. Kobietę kumpla, z którą szedłbym przez życie, robiąc sobie jaja. Taka łajdacka para- to mój ideał. Ale niewiele znam takich kobiet i są zajęte. A inne? Po pół godziny mam ich dosyć. A co dopiero, żeby któraś została do rana?
[Marek Raczkowski]

Chciałabym tylko zobaczyć, że jesteś obok, kiedy się rano obudzę, a wieczorem opowiedzieć Ci wszystko, co się stało w ciągu dnia, popatrzeć Ci w oczy i przytulić się do Ciebie.
[Orlando Figes, ,,Poślij chociaż słowo. Opowieść o miłości i przetrwaniu w Gułagu”]

Nie zostawia się tych, których się kocha, kiedy jest ciężko. Właśnie wtedy trzeba zostać i trzymać się razem.
[Jennifer Greene, ,,Lawendowe pola”]

Lubię, gdy mówisz, że mnie kochasz, bo przecież są bajki, z których nigdy się nie wyrasta.
[Piotr Adamczyk]

Cytaty o miłości

Chciałabym, żeby ktoś znał mnie w całości, żeby wiedział o mnie wszystko. Że słodzenie zielonej herbaty to dla mnie niewybaczalna zbrodnia, że nie słodzę kawy. Żeby wiedział jak ogrzać moje dłonie. Żeby znał na pamięć układ pieprzyków na mojej skórze. I żeby wiedział po czym mam tę bliznę na ramieniu. Chciałabym, żeby ktoś przestudiował mnie od czubków palców stóp aż po końcówki włosów na głowie. I żeby wiedział jaki smak czekolady to mój ulubiony, chociaż przecież nie mogę jej jeść.
Chciałabym, żeby istniał ktoś taki, kto będzie, kiedy będę go potrzebowała. I żeby on też mnie potrzebował.
Ale przede wszystkim… Przede wszystkim chciałabym, żeby ten ktoś mnie pokochał, w całości. Razem z tymi wszystkimi pierdołami.
[Mikołaj Bajorek]

Najważniejsze, żeby pokochać siebie. I wybaczyć sobie. Wszystko, nawet największe błędy. I nie wspominać swojej historii, tylko ją tworzyć.
[Janusz Leon Wiśniewski]

– I kochasz ją, tak. Ale nie za bardzo.
– Dlaczego tak mówisz?
– Bo się nie wściekasz, nie szalejesz, nie rozpaczasz! Nie wybiegasz stąd z krzykiem, żeby ja udusić gołymi rękami! Co znaczy, że wasze dusze nie są ze sobą zbyt mocno splątane. I dobrze. Tak mi podpowiada doświadczenie. Trzymaj się z dala od tych, których kochasz za bardzo. Bo to oni cię zabiją. Po to, żeby żyć szczęśliwie na tym świecie, potrzebujesz kobiety, która ma własne życie i tobie też pozwala żyć po swojemu.
[Donna Tartt, ,,Szczygieł”]

Jakie cytaty o miłości najbardziej do ciebie trafiły?

 

 

Przeczytaj jeszcze:

cytaty o miłości – najpiękniejsze.

cytaty z Kubusia Puchatka 

cytaty o przyjaźni

cytaty o życiu

cytaty o szczęściu

cytaty z filmów 

cytaty biznesowe 

100 zdań z Pinteresta, które czytałabym codziennie 

100 mądrych zdań od 100 mądrych kobiet

4 komentarze

  1. Dziekuje za cytat Janusza Glowackiego.Zgadzam sie z nim calkowicie-zakochana w tworczosci Dostojewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *