Mądre filmy i seriale, które pomogą Ci poznać się lepiej

Mądre filmy i seriale / tekstualna

Nigdy nie sądziłam, że poznawanie siebie to coś, na co trzeba poświęcać czas i uwagę. Rzadko ta myśl pojawiała się w mojej głowie. Nie miałam czasu. Jak się okazuje, nie miałam czasu dla siebie i na siebie. Byłam ostatnia w kolejce po swoją uwagę, choć tak naprawdę nie miałam kiedyś takiej świadomości. Ale to było ponad 10 lat temu. Najwyraźniej tyle czasu potrzebowałam, by zmienić jakość swojego życia.  Żeby osiągnąć stopień harmonii, który pozwala mi żyć lepiej.

Oczywiście te 10 lat temu nie miałam wrażenia, że czegoś mi brakuje. Dziś nie mogę tego zignorować. Nawet nie chcę.

Mądre filmy i seriale na Netflixie

Mądre, czyli jakie? To przeciwwaga dla treści, które pochłaniamy jak fast food – byle jak, byle gdzie i czujemy się po nich tak sobie. Mądre, czyli poruszające. Takie, do których wracam, które oglądam z uwagą, a nie w międzyczasie. Które zapalają lampkę w głowie i dają impuls, by coś nowego w swoim życiu zrobić. By dokonać jakiejś zmiany, nawet minimalnej.

A przede wszystkim mądre filmy i seriale to takie, które pomagają mi poznać siebie lepiej. Zwracają mi uwagę na moje słabości, albo też dają motywację do tego, by dać z siebie więcej. Odważne, skandalizujące, trudne, ale nigdy nie letnie.

Czego nauczyłam się z Netflixa?

 

#1

Książkę Michelle Obamy ,,Becoming” przesłuchałam tylko w połowie na Storytel. Nie mogłam się wciągnąć… Obejrzałam jednak film “Becoming. Moja historia” na Netflixie. I choć ciężko utożsamić się ze świetnie wyglądającą pierwszą czarnoskórą Pierwszą Damą, która ma za sobą sukcesy, która jest pewna siebie, sprawcza i kochana przez tłumy… to jednak dopiero teraz dotarło do mnie, ile determinacji i siły psychicznej potrzeba nie tylko, by przetrwać kampanię prezydencką, ale także, by nie być jedynie żoną przy mężu, by być partnerem do rozmowy, by być braną pod uwagę, by kreować swoją historię. By nie dać się stłamsić, zagłuszyć. Zaimponowała mi bardzo. Bo wiedziała, jak i kiedy postawić na siebie.

Note to self: Postaw na siebie, bo nikt tego lepiej nie zrobi.

Poszukując latami równowagi życiowej, odkryłam, że czasami warto zmienić priorytety i przez chwilę zadbać wyłącznie o siebie.

***

#2

Nie jestem fanką Taylor Swift. Natomiast obejrzałam film dokumentalny o niej z wielką ciekawością. Liczyłam na sporą dawkę skandali i lifestyle rodem z kolorowych pism. Mała przyjemność po ciężkim dniu. Myślałam, że zobaczę coś lekkiego, pustego, przyjemnego… a dostałam coś innego. ,,Miss Americana” to dokument o sławie, odpowiedzialności, ale też hejcie, presji, wymaganiach. Przy napisach końcowych stwierdziłam, że ,,ja bym tak nie chciała”, natomiast Taylor mi zaimponowała. Pracowitością, siłą charakteru. Trzeba być silnym, by wytrwać.

Życie Taylor Swift to dobrze zaplanowana strategia i sztywna rama wymagań i pracy. Film pokazał drogę artystki, ale przede wszystkim jej przebudzenie oraz decyzję, że w tym całym szaleństwie chce być sobą.

Bo przez cała życie starała się dla pochwał. A gdy ich zabrakło, przyszedł kryzys.

Note to self: Staraj się na siebie, nie dla pochwał płynących od innych.

Nie jesteś opinią kogoś, kto cię nie zna

***

#3

O Brene Brown słyszałam tylko tyle, że muszę obejrzeć jej wystąpienie, dostępne na Netflixie. Obejrzałam, z wielką przyjemnością.

Brene Brown mówi o odwadze. I ja jej wierzę. 🙂

Odwaga w moim życiu to stały element. Zbieram się na nią co jakiś czas, za każdym razem przynosi mi wiele dobrego. Oczywiście – czasem tylko naukę na własnych błędach, ale dzięki temu czuję, że się rozwijam. To, co mówi Brene Brown, to nic odkrywczego. Ale gdy mówi to dojrzała, pewna siebie, ciepła kobieta, to bardziej to do Ciebie dochodzi.

Bo bycie odważnym łączy się z odsłonięciem. Gdy się odsłaniamy, jesteśmy bardziej podatni na zranienia. I własnie to nas blokuje, właśnie dlatego rzadziej zdobywamy się na tę odwagę. Bycie odważnym, to bycie wrażliwym. Brene Brown namawia do tego, by być zaangażowanym, nawet za cenę wstydu czy porażki.

Note to self: Pozwól samej sobie być widzialną

Odwaga to co innego niż śmiałość. Pierwotne znaczenie słowa „courage“ (odwaga) zaczynało się od słowa „cor“ – serce. Odwaga oznaczała pierwotnie coś innego: opowiedzieć historię o tym, kim się jest naprawdę całym sercem. To odwaga, aby być niedoskonałym. Odwaga, aby być niedoskonałym to mieć współczucie dla siebie, a potem dla innych.

***

#4

Nie znałam wcześniej Glorii Allred. Ale zaciekawiła mnie zajawka pokazywana na stronie głównej Netflixa i postanowiłam poznać historię tej kobiety.

Gloria Rachel Allred to amerykańska prawniczka, która zajmuje się prawami kobiet. Bierze głośne i kontrowersyjne sprawy, jest bardzo widoczną osobą w amerykańskich mediach. Ale to plus, bo trzeba mówić głośno o prawach kobiet. To ona była przedstawicielką kobiet, które oskarżyły o molestowanie seksualnie Billa Cosby’ego. To ona również nie odpuściła Donaldowi Trumpowi.

Szczerze? Oby więcej takich kobiet. Bezkompromisowych, wyrazistych, stanowczych, skutecznych. To ona wciąż i wciąż zajmuje się nadużyciami wobec kobiet, także tymi seksualnymi.

Note to self: Zawsze stój za sobą murem!

Niektórzy twierdzą, że „w ruchu kobiet chodzi o starsze kobiety ”, ale jest to ruch młodych kobiet dochodzących swoich praw, o które kobiety przed nimi walczyły i które wygrywały.


***

#5
Właśnie kończę popularny teraz serial dokumentalny o Michealu Jordanie ,,Ostatni taniec”. Nie sądziłam, że tak zainteresuje mnie historia NBA, ale faktem jest, że to nie tylko dwutakty i rzuty za trzy punkty. To ogromna, ciężka praca. To zaangażowanie, presja, poświęcenie, cel, wielki talent i jeszcze więcej porażek.
Patrzę na tego faceta, który tak bardzo już fizycznie nie przypomina tego  faceta z parkietu boiska i czuję, że zasłużył na to, by sobie teraz spokojnie żyć. Jednocześnie wiem, ze sama nigdy nie zdobyłabym się na takie poświęcenie, na tak ciężką pracę.
Ale ten serial mnie zmotywował. Bardzo skutecznie.

Note to self: Nie odpuszczaj sobie i jeśli masz talent – rozwijaj go!

Nie bierz do siebie tego, co inni o Tobie mówią. Szczególnie, kiedy zamiast pomagać – zniechęcają. Tylko Ty wiesz na co naprawdę Cię stać! Słowa innych weź pod uwagę jako informację zwrotną, ale nigdy bierz ich za stan faktyczny tego, jaki jesteś.

***

#6

Serial ,,Unorthodox” bardzo mnie poruszył i sezon ,,pyknął” w sekundę.

Nie będę przytaczać fabuły, jednak w moim rozumieniu ta historia jest o odwadze w byciu sobą, w poszukiwaniu siebie. Tak, to jest zdecydowanie serial o odwadze. Zdecydowanie ten serial zapisuję na listę ,,Mądre filmy i seriale”. Jeśli nie znasz tej produkcji, przeczytaj opis na Filmweb.

Potrzeba bardzo dużo siły, by się wyrwać ze schematu, z tradycji, z oczekiwań. I zrobić to wbrew innym, powodować oburzenie.

Note to self: Zawsze warto o siebie walczyć! 

Zawsze wiedziałam, że nadejdzie mój czas. Tak długo czekałam na swój kawałek szczęścia, na swoją nagrodę, całymi latami przyglądając się innym, uprzywilejowanym ludziom, którzy pławili się w luksusie. W końcu to nastąpiło, ale czas, który musiałam przeczekać, wydawał mi się wiecznością.

____________

 

Jeśli chcesz się rozwijać, nie myśl, że zrobisz to tylko wtedy, gdy zapiszesz się na drogi kurs albo gdy przeczytasz sto mądrych książek, albo gdy nauczysz się na pamięć 100 cytatów mądrych kobiet. Rozwijać możesz się tak po prostu, zwyczajnie i codziennie. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na wybór tego, co oglądasz wieczorem. Wystarczy, że poświęcić uwagę temu, co oglądasz i wyciągniesz dobre dla siebie wnioski.

Nie ma takiej kategorii na Netflixie ,,Mądre filmy i seriale”, ale to nic.  Dasz sobie radę!

 

 

***

Zdjęcie autorstwa Dominiki Litwin

 

6 komentarzy

  1. Inspirujesz mnie, uwielbiam czytac twoje wpisy , naprawdę jest sama prawda w nich. I potrafisz tak trafić w punkt „ serio. Wierna fanka 😉

  2. Kolejny świetny artykuł! Czy wiesz, że siedzę kolejny wieczór na twoim blogu i czytam go jak naprawdę świetną książkę. Blog pochłonął mój czas bez reszty 🙂 Nie mam czasu przez to na pisanie u siebie 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *