Piszę książkę o ,,bój się i działaj” i zaczynam analizować własne strachy, przerażenia, przekonania i lęki. To sprawiło, że jestem zainteresowana historiami kobiet, jestem czujna i wyłapuję opowieści, które układają mi obraz kobiety jako – jednak – wojowniczki. Tej, która – jednak – zawalczyła. Która – jednak – odnalazła w sobie odwagę.

Jeśli interesujesz się dokumentami, świadectwami kobiet, które poruszyły opinię publiczną, które, dzięki swojej odwadze, naruszyły tabu i wywołały ogólnoświatową dyskusję – spójrz na listę filmów i seriali, które ja obejrzałam i które polecam.

Nie szukałam specjalnie tych tytułów. Znalazłam je na tych platformach, do których mamy wszystkie dostęp: HBO GO i Netflix.

Filmy i seriale dokumentalne o prawach kobiet, #metoo i kobiecej odwadze.

Seeing Allred

Gloria Rachel Allred to amerykańska feministka i prawniczka, która zajmuje się prawami kobiet. Jest kontrowersyjna, mocna, wyraźna, odważna, broni ofiar nadużyć, wykorzystywania seksualnego. Znana też z reprezentowania 33 ofiar Billa Cosby.

W dokumencie o Allred jest nie tylko historia jej życia, ale także sprawy, nad którymi pracowała. Co więcej, historia jej życia jest doskonałym tłem do pokazania zmian społecznych w USA.

Mamy to na taśmie

,,Dokument przedstawiający historię Drew Dixon, producentki przebojów Method Man i Mary J. Blige, Estelle i Kanye Westa czy Whitney Houston. Była ona jedną z jedną z pierwszych Afroamerykanek, która w ramach ruchu #MeToo publicznie oskarżyła potentata hip-hopowego Russella Simmonsa o napaść seksualną. Obraz przedstawia nie tylko jej opowieść, ale także historie Sil Lai Abrams, Sherri Hines, Jenny Lumet oraz Alexii Norton Jones. Jednocześnie pokazuje w jaki sposób głosy kobiet z mniejszości etnicznych są często wyciszane i ignorowane. Zmuszający do myślenia dokumentu poruszający temat wykorzystywania seksualnego w przemyśle muzycznym, koncentruje się także na ruchu #MeToo w kontekście kobiet pochodzących z mniejszości etnicznych.” (źródło: HBO)

Surviving R Kelly

Aż wstyd się przyznać, ale gdy kilka lat temu (w każdym razie daaawno), przeczytałam gdzieś, że R Kelly dostał jakieś zarzuty… pomyślałam, że to pewnie jakiś fake.

A później się okazało, że R Kelly faktycznie manipulował, molestował, przekraczał granice, przetrzymywał, łamał młode kobiety, często niepełnoletnie.

Pierwszy raz obejrzałam ten serial dokumentalny kilka miesięcy temu, na jakiejś amerykańskiej stronce. Później raz jeszcze już na Netflix. I pewnie obejrzę za jakiś czas ponownie.

Co mnie w tej historii interesuje, co sprawia, że oglądam ten dokument tak czesto – podłoże społeczne, zmowa milczenia, brak możliwości manewru, taktyki manipulacyjne. Chciałabym, by każda młoda dziewczyna z uwagą obejrzała tę produkcję. Ona bardzo narusza moje nerwy i oglądanie tych odcinków mocno na mnie wpływa, ale dobrze, że zaczyna się poruszać te tematy wprost.

Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty

Jeffrey Epstein (ur. 20 stycznia 1953 w Nowym Jorku, zm. 10 sierpnia 2019 w Nowym Jorku) – amerykański finansista, multimilioner, skazany za przestępstwa seksualne. (źródlo: wikipedia)

,,Zanim aresztowano go w 2019 roku, tajemniczy potentat Jeffrey Epstein przez całe dekady molestował nastolatki, wykorzystując siatkę pomocników, którzy pomagali mu dokonywać przestępstw i je tuszować. Epstein zaczynał skromnie, ale udało mu się okłamać i zmanipulować elity światowej finansjery. Zgromadził niewyobrażalny majątek, prowadząc międzynarodową siatkę handlu ludźmi i przemocy seksualnej. Ten seryjny przestępca seksualny w 2008 roku zawarł z rządem tajny układ, dzięki któremu mógł uniknąć dożywocia i nadal wykorzystywać kobiety. Mrożące krew w żyłach wyznania ofiar Epsteina stanowią główną oś narracji czteroodcinkowego serialu dokumentalnego „Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty” w reżyserii Lisy Bryant. Niektóre z nich po raz pierwszy obnażają swoje emocjonalne blizny, chcąc w ten sposób powstrzymać zwyrodnialców – a także amerykański wymiar sprawiedliwości – przed zamknięciem ust kolejnemu pokoleniu. ” (opis: Filmweb)

Athlete A: Sport w cieniu skandalu

,,W intrygującym dokumencie “Athlete A: Sport w cieniu skandalu” filmowcy Bonni Cohen i Jon Shenk ujawniają brudne tajemnice świata elitarnej gimnastyki. Ten równie przygnębiający co inspirujący film to kronika dochodzenia prowadzonego przez reporterów IndyStar w sprawie systematycznego molestowania członkiń kadry narodowej i prób zatuszowania sprawy. To również obraz powszechnie akceptowanej w środowisku elitarnej gimnastyki kultury przemocy, prawników walczących z instytucjami i — co najważniejsze — odważnych sygnalistek, które nie dały się uciszyć.” (źródło: Filmweb)

Powrót do sprawy Roe

Temat praw kobiet nie jest na tapecie tylko w Polsce. To problem ogólnoświatowy! Ten dokument Netflixa pokazuje amerykański proces Roe vs. Wade, który dotyczył konstytucyjnego prawa do aborcji.

HelloPrivilege. It’s Me, Chelsea

Niby zabawny, niby wręcz komediowy, ale jednak ważny i trudny to film. Oglądałam go jako ciekawostkę, bo nie wiem nic o życiu osób o ciemnym kolorze skóry. Chelsea Handler  postanowiła sprawdzić, czy istnieje coś takiego, jak kultura faworyzująca białych. Sama uważa, ze tak jest, ale… No właśnie, obejrzyjcie koniecznie. Dobry materiał.

Pokój 2806: Oskarżenie

Ostatnio obejrzałam właśnie ten dokument. To serial dokumentalny przedstawiający proces przeciwko Dominique’owi Strauss-Kahnowi, który kandydował na stanowisko prezydenta Francji. W 2011 roku został oskarżony przez hotelową pokojówkę o napaść seksualną. Jednak prokuratura nie uwierzyła pokrzywdzonej kobiecie. Zaraz później Strauss-Kahnowi został oskarżony przez dziennikarkę Tristane Bano i próbę gwałtu w 2003 roku. I między innymi te zdarzenia uniemożliwiły Strauss-Kahnowi udział w wyborach prezydenckich we Francji. Serial warty obejrzenia!
_
Postanowiłam uzupełniać tę listę co jakiś czas. Wiem, że wiele jeszcze takich filmów przede mną, muszę przeszukać zasoby Netflixa i HBO GO, ale myślę, że w tym poście znajdziesz bazę, od której możesz zacząć – jeśli interesuje Cię historia kobiet, feminizm, zmiany społeczne i ruch #metoo.