Dokumenty na Netflixie, które Ci bardzo polecam!

Seriale na Netflixie? Bardzo chętnie, o ile są dokumentalne, sensacyjne, tajemnicze i pełne emocji. Bo widzisz, Netflix dla mnie to nie tylko całe sezony seriali, choć nie przeczę – doceniam tę opcję bardzo. Uwielbiam ten serwis! Ale jednak to dokumenty na Netflixie mnie najczęściej zajmują, to je najchętniej oglądam. Gdy mam wybór – serial obyczajowy czy serial dokumentalny, wybieram dokumentalny! Tak samo jest filmami.

Chyba też dlatego, że czuję potrzebę poszerzania wiedzy o ludziach. Jestem ciekawa ich historii. Fakt, że to wydarzyło się naprawdę, że obserwuję prawdziwych bohaterów akcji, że mam wgląd za kulisy spraw, o których do tej pory nikt nie miał pojęcia – to mi robi. 🙂 I to sprawia, że jednak dokumenty są najczęściej wyszukiwanymi przeze mnie serialami i filmami w serwisie Netflix.

Oto moje ulubione (do tej pory)
dokumenty na Netflixie

 

GLORIA ALLRED

Gloria Allred, co za odważna, bezkompromisowa, twarda kobieta. Głośno krzyczy od dekad o prawach kobiet, stoi na czele #metoo, oskarża mężczyzn, którzy powinni odpowiadać za seksualne wykorzystywanie kobiet, stoi po stronie ofiar, dając im przestrzeń do szukania sprawiedliwości.

Jeden z moich ulubionych dokumentów na Netflixie. Bardzo lubię!

 

CASABLANCAS. Mężczyzna, który kochał kobiety

Historia życia Johna Casablancasa, agenta modelek. Założyciela agencji Elite Model.

Lata 60-te, 70-te, 80-te, 90-te. Te modelki, te kariery. Przyjemność zajrzeć do tego świata.

Fajna odskocznia od dramatów, natomiast nie jest to grzeczny film. 🙂

 

BIKRAM

Zaskakujący i, dla mnie, sensacyjny. Historia guru jogi, który robi pranie mózgu swoim kursantom. Który nimi manipuluje, doprowadza do granic, a nawet każe je przekraczać. Mężczyzna, który traci kontakt z rzeczywistością i uważa, że jest bezkarny.

Osobiście bardzo interesują mnie dokumenty na Netflixie, które ,,odkrywają” coś niepokojącego, które są śledztwem, ujawniają prawdę.

 

BECOMING. MOJA HISTORIA

To film dokumentalny o tourne po USA promującym książkę Michelle Obamy. A tak naprawdę to jej historia, opowiedziana jej słowami. Historia o presji, o ambicji, o pracy nad sobą i ciężarze, jakim była prezydentura Baracka Obamy. Historia silnej kobiety.

Bardzo inspirujący film!

Don’t F**k With Cats

To nie jest film dla wrażliwców. Ja musiałam wielokrotnie zamykać oczy, ale co zrobić – lubię oglądać śledztwa.

To jest film o poszukiwaniu chłopaka, który zabijał zwierzęta (np. koty właśnie), nagrywał to i wrzucał do sieci. Historia nie kończy się na kotach…

 

MISS AMERICANA

Film dokumentalny o Taylor Swift.

Jeśli Wam się wydaje, że takie gwiazdki mają w życiu super, mają wszystko, o czym mogą zamarzyć, a ich życie to miks obfitości i szczęścia, włączcie play.

Dobrze czasem przypomnieć sobie, na czym życie polega. I że pieniądze nie zmazują kompleksów i problemów.

No i oczywiście kolejny dowód na to, że żeby czegoś dokonać, trzeba się mocno napracować. I mieć mocny kręgosłup.

WHITNEY. Can I be me

Każdy z nas jest trochę podglądaczem. Lubimy zajrzeć pod kołdrę, szczególnie tych znanych, bogatych, utalentowanych, tajemniczych, wspaniałych.

Historia Whitney Houston. Smutna, bardzo smutna.

 

OKRESOWA REWOLUCJA

Historia kobiet z indyjskiej wioski, które mimo stygmatyzacji menstruacji, zaczynają produkcję tanich środków higienicznych. Szyją podpaski i oswajają temat okresu w swojej społeczności. Szyją podpaski i zaczynają być samodzielne finansowo.

 

SCHODY

Kobieta spadła ze schodów. Nie żyje. Ale obrażenia na jej ciele wskazują na coś innego. Czy jej mąż, znany pisarz, jest winny?

Uwielbiam takie historie. Dokumenty na Netflixie nie zawodzą, o nie…

 

PŁASKOZIEMCY

Ależ to było dla mnie ciekawe doświadczenie. Nie byłam świadoma, że tak ogromna społeczność wierzy w to, że Ziemia jest płaska!

Oglądałam i nie wierzyłam…

 

COWSPIRACY

Przyznam, że nie skończyłam tego filmu, oglądam fragmentami.

Na pewno wiecie, o co w nim chodzi i jakiego tematu dotyka. Pisząc co less waste często czytam o tym, jak produkcja wołowiny wpływa na globalne ocieplenie. Że ta część światowego przemysłu jest tak obciążająca środowisko jak mało która…

Obejrzyjcie. A potem przeczytajcie ebook Proste Less Waste.

 

ZAGINIĘCIE Madeleine McCann

Gdy zaginęła Madeleine McCann, pracowałam na lotnisku w Newcastle. Na całym lotnisku były rozwieszone zdjęcia małej dziewczynki. To było w 2007 roku! 12 lat temu…

Na Netflixie dostępny jest serial dokumentalny o zaginięciu dziewczynki, o hipotezach, dowodach. Bardzo mnie poruszył…

 

IVAN GROŹNY Z TREBLINKI

Dokumenty na Netflixie poruszają bardzo często tematy kiedyś bardzo głośne, o których my nie mieliśmy pojęcia. Bo wiedzieliście o procesie Iwana Demianiuka? Przez lata badano, czy Demianiuk, starszy człowiek, który z rodziną spokojnie mieszkał sobie w Cleveland, jest strażnikiem z nazistowskiego obozu śmierci znanym jako Iwan Groźny?

Bardzo emocjonujący serial, ostrzegam.

 

FILMY NASZEJ MŁODOŚCI

Aaaaa wspaniały serial. Opisujący powstanie ulubionych filmów z naszego dzieciństwa. Jako fanka ,,Dirty Dancing” muszę podziękować za ten projekt. Fajnie też oglądało się odcinek wyjaśniający, jak naprawdę powstał film ,,Kevin Sam w Domu”. 🙂

 

Surviving R.KELLY 

Kiedyś bardzo lubiłam piosenki R. Kelly, ale już nie. Nie słucham ich, wykasowałam ze swoich playlist…

Gdy pojawił się film dokumentalny o Michaelu Jacksonie i jego relacjach z chłopcami, zaczęto również mówić o materiale poświęconym innemu piosenkarzowi.
R. Kelly to nieprawdopodobny gnój.

Dokumenty na Netflixie takie jak ten są bardzo sensacyjne, szczególnie rodziców mogą bardzo niepokoić. Ja oglądałam w nerwach. A chodzi o to, że R.Kelly ,,przetrzymuje” (choć jakoś on to robi, że nie można postawić mu zarzutów) młode kobiety, a raczej nastolatki. Przypominam, że R.Kelly ma teraz 52 lata…

 

CZTERY SKŁADNIKI 

Samin Nosrat opowiada o czterech głównych składnikach w kuchni – soli, tłuszczu, ogniu i kwasie (kwaśności?).

Oglądamy z Iną cały czas. Nasz ulubiony odcinek to ten o tłuszczu. 🙂

 

SEKS i MIŁOŚĆ w różnych krajach świata

Oglądałam dokładnie rok temu, gdy byłam chora.

Christiane Amanpour, brytyjska dziennikarka, główna korespondentka ds. międzynarodowych CNN, odwiedza sześć wielkich miast w różnych częściach świata. I pyta o miłość i seks.

Tokio. Delhi. Bejrut. Berlin. Akra. Szanghaj.

 

PATOLOGIE medycyny sądowej

Ślady krwi, nagrania video, psy zwłokowe, DNA – o tym są cztery odcinki tego serialu dokumentalnego.

Podane są śledztwa, które udało się wznowić dzięki rozwojowi badań.

Baaardzo fajny serial!

 

 

Jeśli lubisz seriale i filmy dokumentalne, sprawdź moje propozycje. Ja wciąż szukam materiałów, którymi będę mogła uzupełnić tę listę. Ale na razie zostawiam Cię z tymi tytułami. 🙂

14 komentarzy

 1. Dzięki za polecenia! Teraz mam gotową listę i nie muszę sznupać i się zastanawiać 😀 My właśnie oglądamy na Netflixie “Bardzo dziki kraj”, o sekcie, która przenosi się z Indii na pustkowie w Oregonie. Rewelacyjnie nakręcony. I jeszcze polecam Abducted in plain sight – to się nie wydaje, co się tam wyprawia!

 2. Dzięki! Ja polecam, jeśli lubisz nowozelandzkie poczucie humoru, serial “Trumniarze” – jest przeuroczy, zabawny i mądry.

 3. Dziękuję za polecenie, będzie co oglądać! 🙂
  Ja polecam jeszcze The story of Diana, dokumentalny, 2 odcinki 🙂

 4. Kilka sobie dodałem do swojej listy bo nawet nie wiedziałem, że są na Netflix 🙂 Polecam też The Toys That Made Us – podobna konwencja co Filmy Naszej Młodości tylko, że o zabawkach.

 5. Do dokumentów na Netflixie podchodzę z lekkim strachem – boję się, że po obejrzeniu nic nie będzie już takie samo… Niemniej jednak zachęciłaś mnie do obejrzenia niektórych. Dzięki za ten wpis – ze względu na ogromny wybór, trudno mi się zdecydować i często kończy się na wyłączeniu laptopa 🙂

 6. Dzięki za tę listę. Ostatnio trafiłam jeszcze na Broken (w trakcie oglądania, więc jeszcze nie wiem czy polecać) oraz na Rotten (niektóre odcinki wbijają w ziemię).

 7. W klimacie “Schodów” mogę polecić Making a murderer i Odwalcie się od kotów. Powiedz mi kim jestem to film ale naprawdę warto obejrzeć.

 8. Z podanych oglądałam tylko Ivana. Resztę zapisuje 🙂 Polecam “Jak nas widzą” – sprawa 5 chłopaków niesłusznie oskarżonych o napaść. Chłopaków czarnoskórych. A na koniec spotkanie u Oprah aktorów z prawdziwymi skazańcami po ich wyjściu (po wielu latach).

 9. Jeśli lubisz klimaty dochodzeń, śledztw (tak jak ja) i widzę, że wpisałaś na listę “Schody”, to w podobnym klimacie polecam “Carmel: Who Killed Maria Marta?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *