palenie zabija

już tyle się trąbi o wpływie papierosów na nienarodzone jeszcze dzieci, że ciężko mi przyjąć do wiadomości, że ktoś może mieć na to wywalone 🙂
jestem bardzo krytyczna, nie tylko będąc w ciąży teraz, ale i wcześniej zdarzyło mi się mruknąć z dezaprobatą widząc kobietę w ciąży łapczywie zaciągająca się fajką, czułego ojca jarającego nad wózkiem z niemowlakiem. Ostatnio widziałam cudną parkę – oboje palili nad wózkiem myśląc, że jak zasłonią dziecko pieluszką, to są rozgrzeszeni na wieki. Dla mnie, to jak widzieć rodzica, który na środku ulicy leje w pupę swoje dziecko.
Przemoc papierosowa – z góry ogarnia mnie pogarda dla takiej matki, która nie może się powstrzymać, dumnie dzierży papierosa między palcami i zapomina, że Kobieta paląca tytoń
w ciąży
powoduje, że:

 • jej dziecko nie otrzymuje wystarczającej
  ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu
  i rozwoju,
 • rozwijające się w jej łonie dziecko
  jest zmuszane do kontaktu z prawie 4.000 substancji chemicznych,
  w tym 40 rakotwórczymi, które są zawarte w dymie tytoniowym,
 • dziecko rodzi się znacznie mniejsze
  i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego
  w porównaniu z dziećmi, których mamy nie palą,
 • zwiększa się ryzyko komplikacji
  w czasie ciąży: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawień
  z dróg rodnych, łożyska przodującego, przedwczesnego odklejenia łożyska
  lub pęknięcia błon płodowych, a także ciąży pozamacicznej.
 • palenie przez matkę w ciąży znacznie
  zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci
  noworodka lub zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (tzw. śmierci łóżeczkowej).

  źródło

 • Przypomnijcie mi, czy w naszym cudnym kraju jest zakaz palenia w miejscu publicznym, czy też nie? Może się mylę, ale ogródki kawiarniane i inne przybytki rozkoszy są chyba miejscami publicznymi?
  To czemu zawsze kobieta w ciąży musi siedzieć w mikro-klimatyzowanym lokalu, zamiast wyjść na zewnątrz i wywalić lico ku słońcu pijąc kawę latte w kubku od herbaty? Nie może, bo w ogródku się PALI i śmierdzi, a ciężarny węch, wrażliwy niczym u wilczura, wyłapuje nawet najmniejszy dymek.

  Smutno mi, Boże. Kawy w ogródku bym się napiła. Takiej z pianką. 
  Nie na bezdechu, żeby nie truć swego dziecka. Czując aromat kawy, a nie dym.

  6 komentarzy

  1. W pl są zakazy ale jesli chodzi o skupiska ludzi takie jak przystanki autbusowe. Przestrzeń przy kawiarniana jest "terenem prywatnym" i jesli właściciel kawiarni wyraża zgode na palenie to nic nie zrobisz, sa niby specjalne miejsca dla palaczy, mozliwe, że w kawiarniach są one wyłącznie na zewnątrz.

  2. A daj spokój. Tydzień przed porodem leżałam na patologii ciąży. Dziewczyny z oddziału jarały co chwilę. Dosłownie co chwilę na oddziałowym balkonie. Zero reakcji personelu. Ciche przyzwolenie.

  3. Jestem totalnie wyczulona na tym punkcie i już nawet kiedy w ciąży nie byłam to miałam ochotę stoczyć krwiożerczą walkę z matołem, który dmuchał mi prosto w twarz stojąc na światłach. Ja nikogo do niepalenia nie zmuszam, ale niech palący nie zmuszają mnie do biernego palenia.
   W ciąży to już w ogóle dla mnie abstrakcja.
   A ostatnio wybraliśmy się z naszym szkrabem na rynek totalnie zapominając o możności palenia w ogródkach i przez bardzo długi czas nie mogłam zrozumieć 3 dziewczyn z pogardą nas obserwujących dopóki nie dosłyszałam pokątnie, że przecież przy dziecku palić nie będą. Oprzytomniała dopiero wtedy, że przecież mogliśmy trafić na kogoś kto w ogóle by się z tym nie liczył, ale dlaczego odnosiłam wrażenie, że patrzą na nas z nienawiścią, że w ogóle mieliśmy śmiałość usiąść w takim miejscu.
   Chore to wszystko.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *