Kobieta zaczyna życie od nowa i nie ma pracy, nie ma kasy? Nie, tak być nie może!
Jakiś czas temu dałam Wam możliwość zapytania profejsonalisty o to, co Was martwi, interesuje, zastanawia. W kontekście rynku pracy, kobiet, macierzyństwa, trudnej sytuacji życiowej. Dziś mam dla Was odpowiedzi.
Będzie trochę bardziej profesjonalnie. Kamilę Czarnomską już znacie <3, ale znacie z mniej formalnej strony. Dziś, jako Doradca Kariery & Trener Rynku Pracy w Jobhouse, odpowie na pytania, które kilka tygodni temu zadały kobiety, które z różnych powodów zaczynają od nowa.
,,Czy są jakieś dotacje dla kobiet zatrudnionych chcących założyć działalność gospodarczą?
Warto sprawdzić dotacje unijne oraz wsparcie oferowane przez urzędy pracy. W każdym województwie zasady przyznawania są nieco inne, dlatego polecam umówić się na bezpłatną konsultację z doradcą, którego znajdziesz w każdej placówce. Możesz też spotkać się z przedstawicielem firmy zajmującej się pozyskiwaniem dotacji, ich wynagrodzeniem jest zazwyczaj określony procent od pozyskanej kwoty.
,,Ja bym chciała wrócić do Polski i mieć pewność, ze znalazłabym jakąś pracę – mam zrobiony w Niemczech kurs na opiekunkę do dzieci i chciałabym się dowiedzieć, czy są w ogóle jakieś możliwości znalezienia pracy w tym zawodzie. Trochę doświadczenia zdobyłam w żłobku J
Zawsze są możliwości, trzeba tylko podejść do nich strategicznie i taki powrót odpowiednio zaplanować. Wciąż szuka się opiekunek do dzieci lub osób starszych, są też specjalne instytucje wspomagające proces poszukiwania pracy w tych profesjach – jak np. agencje pracy. Pamiętaj o dobrze sformułowanym CV, które pokaże Twoje umiejętności, wiedzę, zdobyte doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Postaraj się dostarczyć jak najwięcej ważnych informacji. Opisz dokładnie wykonywane obowiązki oraz zakres tematyczny kursu. Dzięki temu pracodawca nie będzie mieć wątpliwości co do tego w jaki sposób możesz mu się przydać.
,,Ja bym chciała zmienić pracę po urlopie i zastanawiam się, jakie są szanse na znalezienie zatrudnienia w zawodzie – recepcja, sekretarka, pomoc biurowa, bez kierunkowego wykształcenia… mam ponad dwuletnie doświadczenie i lubię taką pracę, ale w ogłoszeniach zazwyczaj piszą, ze chcą z wykształceniem administracyjnym… Czy są jakieś kursy, które mogłabym odbyć? Coś, co można zrobić, żeby traktowali mnie poważniej jako potencjalnego pracownika? Wiem ze są kursy, ale one też sporo kosztują, a jednak na pieniądzach człowiek nie śpią.
Jeśli chcesz żeby traktowali Cię poważnie, musisz przedstawić w taki sposób swoją kandydaturę. Od pracownika administracyjnego wymaga się przede wszystkim dobrej organizacji, „poukładania” i odpowiedniej, eleganckiej prezencji. Musisz więc tak napisać CV, by to wszystko pokazać. Nie możesz mieć nieodpowiedniego zdjęcia lub chaotycznie sporządzonego życiorysu. Zadbaj o to, by pokazać swoje doświadczenie ale też pozytywne nastawienie do wykonywanej pracy. Jeśli chodzi o kursy spróbuj poszukać tych internetowych, są tańsze a również pozwalają uzyskać stosowny certyfikat. Możesz też pomyśleć o studiach podyplomowych, jest to większa inwestycja ale ma mnóstwo plusów – po pierwsze trwa stosunkowo krótko bo rok, daje niezbędne uprawnienia i można za niego płacić w ratach. Myślę, że niektóre inwestycje warto rozważyć, bo chociaż cena jednostkowa może wydawać się dość duża, to jednak jeśli policzysz sobie wiele mniejszych wydatków może wyjść na to samo.
,,Jak napisać dobre CV, które rekruter zauważy i co w tym CV powinno się znaleźć?
Jako doradca kariery zawsze powtarzam, że CV to jeden z najważniejszych dokumentów jakie będziesz posiadać, dlatego warto by było odpowiednio napisane, ponieważ będzie Cię reprezentować przed pracodawcami. Zacznijmy od szaty graficznej.
Większość dokumentów stworzonych jest jako biały plik bez wyróżnionych sekcji ani ładnego układu graficznego. Jeśli chcesz się wyróżnić, dodaj elegancki, mały element kolorystyczny. Nie szalej z formą, ponieważ nie ona jest najważniejsza. Ma podkreślić wartość merytoryczną a nie ją zastąpić. Następnie załącz uśmiechnięte, biznesowe zdjęcie, pokazujące Twoje profesjonalne oblicze. Zbyt często w CV pojawia się nieodpowiednia fotografia, która skutecznie psuje pozytywne pierwsze wrażenie. Nie wycinaj siebie z innego zdjęcia, zadbaj o to, by tło było jednolite a fotografia wyraźna i ostra. To ważny element graficzny, dlatego zadbaj o to, by był odpowiedni.
Dodaj też profil zawodowy, czyli krótką notatkę podsumowującą Twoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności. Następnie wypisz kilka cech charakteru, które wskazują na to, że posiadasz naturalne predyspozycje do pracy w danym zawodzie. Nie zapomnij o wypunktowaniu swoich kluczowych umiejętności, czyli tego co tak naprawdę potrafisz zrobić. Inspiracji szukaj w ogłoszeniach. Sprawdź jakie wymagania mają pracodawcy a potem zastanów się które z nich spełniasz. Poniżej dokładnie opisz posiadane doświadczenie zawodowe, wraz z pełnionymi obowiązkami, osiągniętymi sukcesami lub prowadzonymi projektami.
Warto też poinformować pracodawcę o tym jakie posiadasz wykształcenie – uwzględnij swoją specjalizację, możesz też podać tytuł swojej pracy dyplomowej oraz wskazać podjęte aktywności podczas nauki – np. uczestnictwo w kołach naukowych i stowarzyszeniach. Możesz również podać kursy i szkolenia, w których brałeś udział. Dodaj zainteresowania, a także aktualną klauzulę wyrażającą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.
Pamiętaj – CV to Twoja wizytówka, dlatego musi być dopracowane. Poświęć czas na to, by wyglądało profesjonalnie i elegancko a zwiększysz swoje szanse na rynku pracy.
,,Ja bym chciała wiedzieć, czego powinnam się nauczyć, (szkoła szkolenia kursy) żeby mieć większe szanse na rynku pracy. Pracuje jako oligofrenopedagog i kosmetyczka.
Warto zdobywać wiedzę z zakresu sprzedaży, marketingu, networkingu i budowania marki osobistej. Obecnie te tematy są dość popularne. Każda wiedza na temat tego jak zdobyć klienta jest na wagę złota, dlatego warto zadbać o to, by się orientować w tych tematach.
,,Czy na urlopie macierzyńskim można skorzystać z dotacji i zacząć coś swojego? Czy trzeba wtedy rezygnować z zasiłku?
Myślę, że najlepiej będzie jeśli spytasz prawnika lub doradcę w urzędzie pracy.
,,Ja mam zbyt dużo wolnego czasu i chciałabym robić coś przez internet, oczywiście z zarobkiem 🙂
Zacznij więc działać. Możesz pomóc w promowaniu firm na portalach społecznościowych, pisać artykuły na zlecenie, prowadzić sprzedaż internetową, brać udział w programach partnerskich. Opcji jest wiele wystarczy dopasować je do swoich zainteresowań. W Internecie znajdziesz wiele ogłoszeń pod frazą „praca dodatkowa”, sprawdź co jest w zasięgu Twojej ręki i szukaj podobnych ogłoszeń, które mogą Cię zainteresować
,,Jak odpowiadać na osobiste pytania, np. o dziecko, czy o męża na rozmowie kwalifikacyjnej.
Ja zazwyczaj mówię, że moje życie osobiste jest harmonijne i poukładane, i nie ma wpływu na obowiązki zawodowe. Pamiętaj też, że takie pytania nie są dopuszczalne na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego warto się zastanowić czy chcesz pracować z kimś, dla kogo Twoja rodzina stanowi problem.
,,Ja chciałabym się dowiedzieć, jak pracodawcy zapatrują się na 3 rzeczy: 1. osoby, które mają podstawową znajomość programowania, ale ogromną chęć do nauki; 2. Możliwość przeniesienia się za granicę – jak szukać takich pracodawców? 3. Z czym mają największe problemy podczas rekrutowania ludzi 🙂
Są firmy, które chcą nauczyć kandydata swoich rozwiązań, dlatego nie oczekują po nim wielkiego doświadczenia zawodowego, co zazwyczaj jest zaznaczone w ogłoszeniu, dlatego aplikuj do tych firm. Co do przeniesienia się za granicę, cóż to raczej indywidualne warunki oferty danej firmy. Niektóre z nich dopuszczają pracę zdalną ale nie wszystkie, dlatego warto to ustalić podczas rozmowy rekrutacyjnej.
,,Czy w cv zamieszczać informację o urlopie macierzyńskim/wychowawczym? Czy mówić o urlopie wychowawczym na rozmowie kwalifikacyjnej?
Tak, możesz umieścić taką informację, wzbogacając ją o informacje co robiłaś podczas urlopu. Może uczestniczyłaś w ciekawych konferencjach lub założyłaś blog? Wszelka aktywność będzie mile widziana. Na Twoim miejscu nie poruszałabym jednak tego tematu na spotkaniu o ile nie zostanie poruszony przez rekrutera. To Twoja sprawa w jaki sposób ułożyłaś sobie życie.
,,Jak można na rozmowie kwalifikacyjnej wspomnieć o ograniczonej dyspozycyjności z powodu samotnego macierzyństwa , aby nie musiało mnie to z góry przekreślać? Czy w ogóle mówić o tym ze jestem samotną mamą, czy lepiej takich rzeczy nie mówić podczas rozmowy i pierwszych dni w pracy?
Są różne wymiary pracy, dlatego warto dopasować ją do tego, który Ci pasuje. Możesz działać na część etatu, wtedy będziesz mieć pewność, że wszystko sobie poukładasz. Dobrym rozwiązaniem będzie też praca zmianowa, gdzie obowiązuje grafik, który możesz ułożyć uwzględniając swoje zobowiązania. Nie sądzę jednak by pracodawca szukający kogoś na pełen etat przystał z radością na ograniczoną dyspozycyjność ale zawsze warto takiego poszukać.
Odpowiedzi udzieliła: Kamila Czarnomska, Doradca Kariery & Trener Rynku Pracy, Jobhouse