Najlepsze miejsca w Gdańsku

Wiesz, jakie są najlepsze miejsca w Gdańsku z perspektywy dziewczyny, która mieszka tu już kilka dobrych lat?

Lubię wolne weekendy. Wolne, czyli takie, które mogę spędzić choć trochę sama, ze słuchawkami na uszach i biletem na autobus czy SKM w kieszeni. Wychodzę z domu i udaję, że jestem turystką. Poznaję swoje miasto na nowo, najlepsze miejsca w Gdańsku, choć setki razy przechodziłam tą ulicą, dziesiątki razy piłam tutaj kawę. Jestem dobra w zachwycaniu się rzeczami, które nie są dla mnie wcale nowe. 🙂

Najlepsze miejsca w Gdańsku – Mitte

Powiedzmy, że jest sobota, 8:00 rano. Wychodzę o 7:45 z domu i już po chwili zamawiam kawę w Mitte. I kanapkę albo musli, nie jestem w stanie się zdecydować, więc biorę i to, i to.

Opowiem Wam coś.
Mitte Chleb i Kawa to kawiarnia mojego przyjaciela – Marcina. Zanim zrobiono tam pierwszą kawę (tam, czyli na Rzeźnickiej 47B), było tam biuro agencji Brandish, w której pracowałam ponad 3 lata. Dziś klienci przechodzą przez szklane drzwi, a jeszcze niedawno były czerwone, widoczne z daleka. Wyobraźcie to sobie – pod oknem przy ścianie było moje biurko, z którego miałam doskonały widok na całe biuro, ale i na to, co się dzieje na ulicy. A pod półka, gdzie teraz piętrzą się chleby, stała kanapa, na której leżałam, gdy Ina w brzuchu dawała mi za bardzo popalić. Nie skłamię, gdy powiem, że w Mitte czuję się jak u siebie (nawet nie wiecie, ile ich kanapek zjadłam w swoim życiu!). No i kawa! Kawa tam jest doskonała.

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku mitte-14 Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Także – kawa w dłoń i idziemy dalej!

Najlepsze miejsca w Gdańsku – Dolne Miasto

Mitte znajduje się na Starym Przedmieściu. Tuż obok Dolnego Miasta. Te dwie części Gdańska należą do moich ulubionych i wierzcie lub nie – już niedługo kupię tam mieszkanie. Na 100%!

Jestem z tych osób, które lubią klimat starych, trochę brudnych uliczek, trochę zniszczonych kamienic i trochę nieoczywistej okolicy. 🙂 Możecie na to liczyć spacerując Dobrą, Zieloną czy Przyokopową, ale na pewno przyjemność sprawi Wam fakt, że od jakiegoś czasu Dolne Miasto rozkwita. Chodniki stają się gładsze, budynki odnowione, mieszkania odremontowane. Dzieje się, to widać, co w połączeniu z lekkim ,,przybrudzeniem” daje interesujący efekt.

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku dsc_0458 Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

A może tak spacer po Dolnym Mieście z przewodnikiem? Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku organizuje bezpłatne, wakacyjne wycieczki po wielu gdańskich dzielnicach. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt, który od 2011 roku pozwala turystom poznać Gdańsk z trochę innej perspektywy.

Najlepsze miejsca w Gdańsku – plaża Stogi

Skoro jestem na Dolnym Mieście, szybko wsiadam w tramwaj nr 3 lub 8, kierunek – plaża Stogi. Tak, jadę na plażę i to nie byle jaką, ale podobno jedną z najpiękniejszych w Trójmieście.

Plaża na Stogach to tylko przystanek. Kieruję się w prawo, w stronę Górek Zachodnich. Chcę zobaczyć miejsce, gdzie Wisła Śmiała wpływa do Bałtyku.

Wracamy!

Najlepsze miejsca w Gdańsku – Europejskie Centrum Solidarności

Kolejny przystanek do Dworzec Główny. Wysiadam z tramwaju i idę w stronę Stoczni, a dokładniej do Europejskiego Centrum Solidarności. Wam polecam całą wystawę, ale ja wybieram się na dach, na 6. piętro.

Lubię oglądać miasta z góry. Z 6. piętra najlepiej widać stocznię. I właśnie po to warto wjechać na dach i podziwiać dźwigi oraz statki.

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Najlepsze miejsca w Gdańsku – Góra Gradowa

Kolejnym ulubionym punktem widokowym jest Góra Gradowa. Lubię i jej nazwę, i widok z niej. Dla mnie to nie jest miejsce na chwilę, na jedno zdjęcie. Tam przychodzę pomyśleć. Więc gdy ja będę myśleć, wy możecie pójść do Hewelianum. Jest tuż obok. Albo przejść się po parku.

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Najlepsze miejsca w Gdańsku – Hewelianum

Hewelianum to gdańskie centrum nauki. Frajda dla dzieci, ale uwierzcie, dla dorosłych także. Symulator wichury to było coś wspaniałego, choć niszczy każdą skrzętnie ułożoną fryzurę.

Wystawy ,,Łamigłowka”, interaktywna ,,Laboratorium Pana Kleksa”, idealna dla lubiących podróże ,,Dookoła świata”, ,,Wehikuł czas – Zabaw z historią” oraz ,,Hewelianum bez barier”. Na to możecie liczyć już od progu.

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Najlepsze miejsca w Gdańsku

 

Najlepsze miejsca w Gdańsku – ulica Wajdeloty

Teraz wsiadam w SKM-kę i jade kilka przystanków do Wrzeszcza. dobra dzielnica, by się na chwilę zgubić z aparatem. Można też być łodnym, bo właśnie tam powstało kilka nieżłych lokali, w dodatku całkiem blisko iebie. Nie wiem, czy mam ochotę na jedzeniowy maraton, ale to nie znaczy, że Wy macie się ograniczać. 🙂

Wychodzę z dworca i idę na ulicę Wajdeloty. Ostatnio wszyscy o tej ulicy mówią. Bo świeżo odnowiona (rewitalizacja tej ulicy dostała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich), bo modna, klimatyczna. Ładnie tu, spokojnie. To co, przerwa?

No dobrze, na co mam ochotę? W Fukafe jest dobra kawa i naprawdę pyszne ciasta. Avocado to opcja dla głodnych jedzenia i zdrowia. 🙂 Ósemka = pizza. Hummusland to hummus i to nie byle jaki. dooobryyy! Ale chyba wybiorę Knodel, bo makaronu nie odmawiam nigdy!

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Najlepsze miejsca w Gdańsku – murale na Zaspie

Przystanek dalej jest Zaspa. Widzę wielkie blokowisko, w sumie nic specjalnego. Wielka płyta, trochę trawy. Tysiące ludzi tu mieszka! W tej osiedlowej szarości zaczynają odznaczać się kolory w formacie XXL, wielkie murale, sztuka, pomysły. Kolekcja Malarstwa Monumentalnego – niech Was namówi ten filmik.

Udało Wam się zobaczyć wszystkie?

Najlepsze miejsca w Gdańsku dsc_0361 Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku dsc_0385-horz Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Teraz do Zoo. Nie piszę tego tylko do rodziców, którzy chcą zapewnić dzieciom fajny czas. Dorośli także będą się tam bawić doskonale.

Wysiadam na stacji Oliwa, przede mną długi spacer, bo Zoo to nie rozrywka dla słabeuszy. Trzeba przejść 2,5 km, ewentualnie przejechać autobusem. Ja wolę tę pierwszą opcję.

Małe Zoo, Lwiarnia, Żyrafiarnia, Małpiarnia, Ptaszarnia, Motylarnia – nie mam konkretnego planu, idę tam, gdzie coś mnie zainteresuje. Wam też polecam podziwianie Zoo na spokojnie. Bo chyba nie ma się gdzie spieszyć?

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku

Najlepsze miejsca w Gdańsku  – Fun Arena.

Nie bójcie się, to nie jest miejsce tylko dla fanów piłki nożnej. Tam się naprawdę dużo dzieje! Oto największy park rozrywki w Trójmieście, a w nim między innymi – escape rooms, gokarty, elektroniczny paintball i trampoliny. Ja wybieram trampoliny, choć może Wy wolelibyście zwiedzić Stadion Energa Gdańsk z surykatką Arenką, stadionową maskotką. Tak też można.

Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku Najlepsze miejsca w Gdańsku fun-arena-6 fun-arena-7 fun-arena-8 fun-arena-9 fun-arena-10

 

Te kilka miejsc wybrałam specjalnie dla Hampton by Hilton. Miałam w głowie aktywny weekend (taki wiecie, od piątku do niedzielnego popołudnia). Na ten dłuuuugi spacer wybrałam się sama jesienią, ale czuję, wiosna to będzie to!

A piszę o tym dlatego, że możecie wygrać pobyt w rewelacyjnym hotelu i przeżyć wspaniały weekend w Gdańsku. A może nawet spotkamy się kiedyś w Mitte albo wpadniemy na siebie na gdańskim starym Mieście?

Najlepsze miejsca w Gdańsku

Do wygrania są trzy vouchery na dwudniowe wypady do hoteli Hampton by Hilton. Zadanie jest i proste, i wymagające odrobiny kreatywności.

Do 25 stycznia udostępnijcie moje zdjęcie na instagramie – o, TO zdjęcie – na swoim profilu wraz z hashtagiem #weekendzHbH oraz odpowiedzią na pytanie – za co kochasz Gdańsk i dlaczego to właśnie Ty powinieneś tam pojechać?

Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.

.Powodzenia! I do zobaczenia gdzieś w Gdańsku! 🙂

 

 

21 komentarzy

 1. Dzięki za wpis! Uświadomiłaś mi, że mimo że mieszkam tuż obok, a w Gdańsku spędzam połowę życia – w ogóle go nie znam! W samą porę, bo ferie zimowe to dużo czasu na spacery 😉

 2. Jeeeej! W samą porę ten wpis! Już w przyszły weekend jestem w Trójmieście 🙂 I pierwsze kroki do Mitte Chleb i Kawa… Zacznę od śniadania, a potem te wszystkie ciekawe miejsca 🙂 Starczy weekendu?

 3. W ECS lubię usiąść w holu inpatrzec, dużo ludzi, ale jakiś taki spokój tam czuję. Kiedyś 5 godzin przesiedzialam w ciąży na Zaspie wśród murali i myślałam o życiu. Uwielbiam Wajdeloty i “Emalie” w której zawsze jakiś kubek znajdę… Góra Gradowa-nie mogę się doczekać pikniku wiosną! Tylko do tego Mitte od dawna trafić nie moge… ile do nadrobienia 😉😁
  Chyba muszę się udać na samotne śniadanie, ale wybiorę to w Brzeźnie, żeby od razu przejść się po plaży.

 4. Gdańsk jest przepiękny! Byłam tam chyba tylko dwa trzy razy ciągnie mnie do tego Gdańska Mnie najbardziej zachwyca morze i zabytki Ponieważ jest tam wiele ciekawych miejsc do zwiedzania

 5. Kilka miesięcy temu udało mi się wreszcie zajść do Mitte i niestety bardzo się zawiodłam – nie wiem, może trafiłam na zły dzień. Kupiłam kanapkę i lemoniadę. Kanapka była bez szału, pieczywo twarde, nno ogólnie się zawiodłam 🙁 Dla mnie to żadna konkurencja do bezbłędnego Loveat. A lemoniada też nienajlepsza i totalnie wysiadła w porównaniu do mojej ulubionej, którą przy każdej okazji zamawiam w gdyńskim Śródmieściu. Sorry, że tak bez szczegółów, ale to było już jakiś czas temu i pozostało tylko raczej średnie wrażenie.

  Co do samego Gdańska, to kocham Długą i Mariacką. Pewnie dlatego, że wychowałam się na Piwnej, Główne Miasto zajmuje szczególne miejsce u mnie w sercu (oczywiście, kiedy znikają tłumy ;)). Wrzeszcz polubiłam dopiero w liceum – przechadzając się dzień w dzień Batorego, trudno nie zakochać się w tych wszystkich starych willach. Dolnego Wrzeszcza nie znam za dobrze i ciągle obiecuję sobie nadrobić. Poza tym uwielbiam Orunię. Skoro lubisz klimat Dolnego Miasta i okolic, powinnaś zrozumieć 😉 Przy okazji polecam książkę Krzysztofa Kosika pt. “Oruński antykwariat” 🙂

 6. Cudowny Gdańsk… Zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia, odkąd przyjechałam tu na studia 😉 Zaciekawila mnie wzmianka o mutalach, ponieważ na zdjęciu widnieje moja znajoma, która oprowadza po Zaspie i jest eksperką od murali 😀 zna każdy mural jak własną kieszeń i historię kazdego z nich 😉

 7. Cześć. Mam pytanie odnośnie konkursu, który podajesz: “Do 25 stycznia udostępnijcie moje zdjęcie na instagramie – o, TO zdjęcie – na swoim profilu wraz z hashtagiem #weekendzHbH ”
  Wiem, że nie wszystkie są Twoimi zdjęciami – piszę o zdjęciach z FunAreny…może warto by było je podpisać, albo przynajmniej napisać, że są to materiały FunAreny?

 8. Mieszkałam w Gdańsku przez jakiś czas, teraz mieszkam w okolicach. Gdańsk uwielbiam i co jakiś czas tu jestem. A do Mitte na pewno się wybiorę 🙂

 9. świetnie że dodałaś ten wpis, bo tegoroczny urlop spędzę w Gdańsku-Brzeźnie. Już nie mogę się doczekać, na pewno odwiedzę miejsca o których wspominałaś 🙂

 10. W Gdańsku spędziliśmy weekend majowy 2019, mieliśmy nocleg na Starówce, od tamtego czasu zastanawiam się, czy nie przenieść się na stałe go Gdańska. Można się zakochać w tym mieście 🙂 Mieszkam w Łodzi na stałe, ale kocham Gdańsk 🙂

 11. Mieszkam w Wejherowie, w Gdańsku bywam dość często. Od dawna jednak chodzi mi po głowie wsiąść do SKMki i pojechać na samotny wypad do Gda! Dzięki za plan. I tak, wiosna to chyba będzie najlepszy czas, a nóż może Cię gdzieś spotkam 😊

 12. Mieszkam w Wejherowie, w Gdańsku bywam dość często. Od dawna jednak chodzi mi po głowie wsiąść do SKMki i pojechać na samotny wypad do Gda! Dzięki za plan. I tak, wiosna to chyba będzie najlepszy czas, a nóż może Cię gdzieś spotkam 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *